حسابداری و مشاوره مالیاتی امین مفید

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا در ایران، با هماهنگی ستاد مقابله با کرونا برای سر رسیدهای مالیاتی، مهلت تعیین و برخی مهلت‌ها تمدید شد تا مردم با فراغ بال بیشتری بتوانند به بازیابی مشاغل خود بپردازند. امیدعلی پارسا در گفت‌وگو با «ایرنا» شیوع بیماری کرونا در کشور را زمینه‌ساز بروز آسیب‌هایی به برخی کسب‌وکارها دانست و به تلاش سازمان امور مالیاتی برای حمایت از این مشاغل اشاره کرد.

پارسا امکان تفکیک میان مشاغل آسیب‌دیده و آسیب‌ندیده را برای سازمان امور مالیاتی ناممکن توصیف کرد، به همین دلیل حمایت‌ها، به‌صورت یکپارچه برای همه مشاغل انجام شده است. رئیس سازمان امور مالیاتی درخصوص تاثیر بحران کرونا در روند کاری این سازمان، گفت: تکالیف سازمان اعم از زمان‌ها و نرخ‌ها، همگی طبق قانون بوده و قابل تغییر توسط سازمان نیست، اما از همان ابتدای شیوع بیماری کرونا در ایران، با هماهنگی ستاد مقابله با کرونا، برای موعدهای مالیاتی مهلت تعیین شد، همچنین برخی مواعد تغییر کرد و برای ارائه اظهارنامه امهال انجام شد تا مردم در مشکلات ایجاد شده، با فراغ بال بیشتری بتوانند به بازیابی مشاغل خود بپردازند. وی با اشاره به در نظر گرفتن مهلت دو ماهه برای ارائه اظهارنامه‌های مودیان حقیقی و حقوقی، توضیح داد: این امتیازها در شرایط کرونا به‌صورت یکپارچه برای همه در نظر گرفته شد. اما از سوی دیگر ما امسال طی جلساتی که با اصناف داشتیم، آن‌ها را به ۴ دسته تقسیم کردیم و برای هر گروه تخفیف‌هایی را در ارائه مالیات در نظر گرفتیم. وی ادامه داد: بر این اساس آن کسب‌وکارهایی که در سال قبل زیر ۵/ ۲ میلیون مالیات داده‌اند، امسال هم به همان میزان پرداخت خواهند کرد. گروه دیگری که بین ۵/ ۲ تا ۵ میلیون تومان مالیات پرداخت کرده‌اند امسال تنها با ۴ درصد افزایش مالیات مواجه شدند و مودیانی که ۵ تا ۱۰ میلیون تومان مالیات داده بودند را هشت درصد افزایش دادیم. گروهی نیز که سال گذشته بیشتر از ۱۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کرده بودند هم با ۱۲ درصد افزایش مالیات مواجه هستند.

پارسا ادامه داد: اگر این ارقام با تورم حدود ۳۰ درصدی که وجود دارد مقایسه‌شود، مشخص است که معدل افزایش مالیات خیلی کمتر از معدل افزایش تورم است. این تصمیم که در هماهنگی با اصناف اتخاذ شد برای حمایت از مشاغل در شرایط کرونا اتخاذ شد. رئیس سازمان امور مالیاتی همچنین اشاره کرد: حمایت دیگر سازمان امور مالیاتی در شرایط شیوع کرونا، پذیرش هزینه‌های انجام شده در زمینه کرونا، به‌عنوان هزینه قابل قبول از مراکز بهداشت و درمان است که همچنان نیز ادامه دارد. وی درخصوص تاثیر شیوع بیماری کرونا بر تحقق درآمد پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ گفت: در شش ماه اول سال‌جاری، ما با تمرکز بر مودیان بزرگ و افرادی که توان پرداخت مالیات داشتند در کنار تلاش برای به حداقل رساندن فشار به آسیب‌دیدگان از این بیماری و دهک‌های پایین درآمدی، توانسته‌ایم درآمدی تقریبا نزدیک به پیش‌بینی قانون بودجه را محقق کنیم.

روزنامه دنیای اقتصاد

اظهارنامه مالیاتی خدمات حسابداری ثبت اسناد اصلاح و بستن حساب ها در استان قم خدمات حسابداری قم خدمات حسابرسی در استان قم خدمات مالیاتی تهیه اظهار نامه مالیاتی تحریر دفاتر قانونی در استان قم مشاوره مالیاتی حسابداری مالیاتی دانستنی های مالیاتی مشاوره مالیاتی در استان قم معافیت های مالیاتی و حسابرسی قم